2013. október 11., péntek

Fürdőszoba felújítás

A videóban láthatóak az egyes munkafolyamatok lépései. Egy apró panel fürdőszobában nagyon kevés a hely, így nagy szaktudás, és tapasztalat szükséges ahhoz, hogy megfelelően ki legyen használva hasznosan a tér. Nézzük ez hogyan történik:




Megvilágitás és munkateljesitmény

A modern pszichotechnika igazán meglepő eredményeket produkál: most pl. rájött, hogy az ember a legnagyobb munkateljesítményt a napfénynél éri el. Persze mi sem természetesebb ennél, hiszen a szemünk ezer és ezer éveken keresztül a természetes nappali megvilágításhoz tanult meg alkalmazkodni, nem csoda hát ha alatta tud legjobban dolgozni. A mi mesterséges civilizációnk anachronizmusa, hogy nekünk most erre laboratóriumokban kell rájönni. De már nem lehet másként: tekintve, hogy mindnyájunk munkájának egész jelentékeny része, különösen. télen, mesterséges megvilágításban folyik le, kénytelenek vagyunk mesterségesen kiszámitani, hogy melyik az a mesterséges fény, amelyik mellett legjobban tudunk dolgozni. S így jövünk rá, hogy az, amelyik legjobban megközelíti a napfényt.

W. Ruffer az Osram-társaság pszichotechnikai laboratóriumában széleskörű vizsgálatokat végzett annak megállapítására, hogy mennyiben befolyásolja az ember munkateljesítményét a megvilágítás. Egy kísérlet-sorozatban pl. az egyik üzem tíz munkásnőjét vizsgálta meg különböző megvilágítási foknál arra nézve, hogyan változik a megvilágítással látásuk élessége, szemmértékük, a meglátás gyorsasága, a munka sebessége és pontossága, a figyelem foka, az eltalálás biztonsága, a reakcióképesség. A megvilágítás erőssége 1—500 Lux között váltakozott. Egy másik kisérlet-sorozatban 500—1.000 Lux megvilágításnál s finomabb munka mellett csinálta meg ugyanazokat a méréseket. Két másik kísérleti sorozatban megint az üzemi munkateljesítményt vizsgálta 75—4.000 Lux fényerősségnél (tájékozásul: a nappali megvilágítás enyhén felhős ég mellett 8—10.000 Lux erős).

A kísérletek azt mutatják, hogy a munkateljesítmény fokozódik a megvilágítás fokának emelkedésével, amennyiben a világító test olyan, hogy nem vakít. Erősen függ a teljesítmény a munka finomságától: amig durva munkánál 62 százalékos teljesítményt el lehet érni már egy Lux megvilágítással, addig ugyanezt a teljesítményt finomabb munkánál már csak 10—200, egész finom munkánál pedig csak 1.000 Luxnál lehet elérni.

Gyakran lehet hallani, hogy az erős világítás fáraszt. Ruffer vizsgálatai azt mutatják, hogy 4—5.000 Luxnál sem fárad előbb ki az ember, mint 100-nál ellenben sokkal nagyobb a munkateljesítménye. Amerikai vizsgálatok megerősitik ugyanezt: azt találták, hogy 12.000 Luxnál sem nagyobb a fáradság, mint 600-nál. Ellenben Kuhn vizsgálatai azt igazolják, hogy túl gyenge világításnál hamarabb fárad az ember. Az erős megvilágítás csak akkor hat hátrányosan a munkára, ha egyben túl nagy meleget is fejleszt s nem történik gondoskodás ennek elvezetésétől.

Ruffer megvizsgálta a világítás színének hatását is. Kísérleteket tett kék, zöld, sárga, vörös és napfénnyel, különböző erősség mellett. A kísérletek eredménye azt mutatja, hogy az általános színe nincsen hatással a munkateljesítményre. Másképpen helyi megvilágításnál sötét térben: itt a színek a kedvező hatás szempontjából így következnek egymás után: sárga, zöld, piros napfény, kék. Ha más kutatók vizsgálataival összevetjük ezt, látjuk, hogy a legkedvezőbb színben megegyeznek a vélemények: a vizsgálatok egyhangúan azt mutatják, hogy a legnagyobb • munkateljesítménnyel sárga és zöld színű világításban dolgozik az ember. A legkedvezőtlenebb szín tekintetében ingadoznak a vélemények a vörös és a kék között.

Ennek az oka az, hogy kitünt, miszerint az egyes emberek magatartása az egyes színekkel szemben többé-kevésbé temperamentumoktól is függ. Az amerikaiak, akik széleskörű vizsgálatokat végeztek ezen irányban, azt találták, hogy a világítás befolyása a munkára a különböző üzemekben különböző, tehát hogy egyéni momentumok is játszanak szerepet; általános megállapítás azonban, hogy erősebb megvilágításnál nagyobb a munkateljesítmény. 93 chikágói üzemben végzett vizsgálatok eredménye, hogy a világítási költségeknek a munkabér 5 százalékával való emelkedése 15 százalék emelkedést jelent a termelés eredményében. Vagyis: jó üzlet nem spórolni a világítással. (m. p.)

2013. szeptember 26., csütörtök

Világítás fontossága a lakberendezésben.

Lakberendezésben a világítás már oly fontos szerepet tölt be, mint a lakóterek felosztása, struktúrája. Így ajánlatos időt fordítani, annak megtervezésére, kivitelezésére. Ebben próbálunk pár ötletet, tanácsot adni.

Először is nagyon fontos kérdés, hogy milyen területre szeretnénk a világítást megtervezni. Ugyanis egy irodai megvilágítás, egy otthoni nappali világítás, és egy fürdőszobai világítás merőben más. Így ettől függ milyen lámpa testeket, ledeket kell használnunk, beépítenünk a megtervezett helyre.
Miután eldöntöttük, mely helyiség világítását szeretnénk megtervezni, jöhet az igazi tervezés, és a lámpatestek, és ledek felkutatása tesztelése. Hogy miért fontos a tesztelés? Sajnos nem mindig kapjuk azt a végeredményt, mint amit szeretnénk a világítási berendezésünktől. Ráadásul éslőben lemérni a fogyasztást sem egy rossz dolog. Meglátjuk milyen elektromos hálózat szükségeltetik hozzá. Természetesen ehhez szükséges egy profi villanyszerelő szakember, aki tisztában van a mai korhű módszerekkel.
Nézzük meg alaposabban mely helyiségbe milyen világítást érdemes elhelyezni.

Étkező:

Érdemes nagyrészt közvetett, nagy fényerőséggel elátott világítás elhelyezése. Cél az étkezőben, hogy jól lássunk mindent, és tudjunk öszpontosítani. Ajánlott a süllyesztett, rejtett vagy fali világítás.

Konyha:

Itt szintén a jó fényerősségű lámpatestek használata a fontos. A jó közérzet itt elengedhetetlen.

Nappali:

Ez már egy hangulatosabb hely, ahova bátran tehetünk hangulatvilágításokat is. Érdemes fényerősség szabályzó világításon gondolkodni, hisz nem mindig van szükség a nappaliban az erős fényre. Ez egyszerű ledes csík világítással is kivitelezhető, melyhez már távirányító is van.

Fürdőszoba, illemhelyiség:

Itt fontos szempont, inkább a takarékosság, mint a design, és a hangulat, habár ezeket sem szabad elhanyagolni.

És ha megvan már a terve, és hogy mik azok a lámpatestek, amelyeket szeretne az Ön házába, lakásába beszereltetni, keressen engem bátran. Nagy szaktudással, és tapasztalattal állok rendelkezésére.


Karadin András
06-70-500-4214

Nappali szoba világításának megválasztása saját lakásunkban.

Több tudományos kutató jutott arra a következtetésre, hogy csak megfelelő világítás és fény mellett tud a szervezetünk megfelelően működni. Így egyáltalán nem mindegy, hogy a stílus, és saját ízlésvilágunk mellett még milyen szempontokat tartunk fontosnak a berendezés folyamatában. Ha túl sok a fény akkor stresszesek leszünk, és nem tudunk megfelelően ellazulni, viszont ha nagyon kevés a fény, akkor lomhák leszünk. Ezért érdemes jól megvizsgálni milyenek az alap adottságai a nappalinak.
 Azaz mennyi fény szűrődik be az ablakok nappal és éjszaka, és hogy milyen lámpákat és fényforrásokat lehet alkalmazni, és azokat, hogyan érdemes megfelelően szakszerűen beszerelni. Habár sokszor a szerelés nem ránk hárul, hisz ilyenkor érdemes egy profi villanyszerelőt hívni, aki az elképzeléseinket könnyen a gyakorlati életben meg tudja valósítani. Én ismerek is egy ilyen személyt. Munkáim során nem igen akadt össze olyan helyzettel, amit ne tudott volna megvalósítani a megrendelő elképzelése szerint. Később a cikkben majd elmondom hogyan lehet vele kapcsolatba kerülni.
De először is nézzük meg milyen nappali típusok léteznek, és milyen világítási elemekkel érdemes megvilágítani a nappalit.

Ha napfényes sok ablakkal rendelkező nappalink van, akkor a nappali világítást ott nem igen kell

megtervezni, hisz a természetes fénynél nincs is jobb. Viszont este a természetes fény hiányában gondoskodnunk kell a világításról. Mivel a nappali egy olyan helyiség, ahol sokat tartózkodunk, és aktív perceket és pihenő perceket is eltöltünk itt, érdemes több fényforrást alkalmazni, hogy alkalomadtán hol erős legyen a fény, hol pedig kicsit haloványabb.
Érdemes itt megjegyeznem, hogy a lakásban ha van kandalló, akkor annak a fényforrásával is számolnunk kell, ami a halovány világítás biztosításához tökéletes is. Ezt a fényt néhány falra szerelhető lámpával lehet kiegészíteni. Az erősebb fények kialakításához több lehetőség is létezik. Van a rejtett világítás, melyet spot lámpákkal vagy led fénysorokkal állíthatunk elő. De még napjainkban is alkalmazzák a szoba közepén lévő lentről lelógó fényt, csillárral. Ez napjainkban kezd kimenni a divatból. Hogy melyiket is válasszuk, abban segíthet pénztárcánk mérete is. Ugyanis érdemes figyelembe venni, hogy melyik fényforrás mennyit fogyaszt, és milyen hosszú az időtartama. Erre pontos választ a villanyszerelő tud adni, hisz ő pontosan tisztában van a fényforrások ezen tulajdonságaival.
A szoba falának színe és berendezési tárgyak is sokszor befolyásolják a világítás mértékét. Tudni kell, hogy a világos színek szórják a fényt, míg a sötétebb színek elnyelik. Így a sötétebb szobákba nagyobb fényforrást kell elhelyeznünk.


Az ígért villanyszerelő szakember elérhetőségei:

Karadin András
06-70-500-4214
info@villanyszerelesazonnal.hu

És most nézzünk pár már berendezett nappalit, amit érdemes megnézni.